Koncertstāsts “Latvijas veidošanās”

8. maijā Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas aktu zālē norisinājās koncertstāsts “Latvijas veidošanās”, kuru vadīja mūziķis Mārtiņš Kanters Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros.
Pasākuma laikā tika stāstīts par Latvijas veidošanos. Kopā ieskatījāmies Pirmā pasaules kara notikumos, iepazinām vienu no populārākajām Latvijas fotogrāfijām, runājām par vienu no daudziem leģendārajiem izgudrojumiem, kas tapis Latvijā, – fotokameru “MINOX”, kuru var manīt spiegu filmās, par to ir rakstītas grāmatas. Cauri dažādiem vēsturiskajiem notikumiem izgājām ar mūziku, ar dziesmu, kas spēja sasildīt visu sirdis.
Pēc koncertstāsta JEPVĢ skolēni prezentēja savus veidotos apsveikumus, kuri tika veltīti Latvijai, kas jau 20 gadus ir Eiropas Savienības valsts.

Ariana Sibilla Korniševa, 10. B klases skolniece

 

Jau otro gadu dalība Gētes institūta organizētajā projektā “CLIL Latvijā”

Jau otro gadu Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzija, konkrēti 9.klases ģimnāzisti, kuri mācās vācu valodu kā 2.svešvalodu, piedalās Gētes institūta organizētajā projektā “CLIL Latvijā”, apgūstot vairāku vizuālās mākslas stundu tematus vācu valodā.
Projekta gaitā ikvienai iesaistītajai skolai ir jānovada atklātā stunda. Mūsu ģimnāzijai tā bija šogad par grieķu ornamentu meandru (Mäander – vācu valodā), kuras gaitā tika uzzīmēta grafika ar šo ornamentu, tai tika dots nosaukums, kā arī autori vācu valodā pastāstīja, kādus krāsu toņus izmantoja un kas tajā ir attēlots.
Ar šo nelielo grupiņu, kurā ir četri talantīgi jaunieši ar dažādiem hobijiem, patiešām prieks sadarboties gan vācu valodas, gan vizuālās mākslas skolotājai.
Fotogrāfijā ir redzama visu mūsu grupiņa noslēdzošajā stundā, kurai jokojot devām nosaukumu “CLIL otrais izlaidums”.

Skolotājas Anita Lazdāne (vācu valoda), Ruta Vjakse (vizuālā māksla)

Erasmus+ “DIGI-CUL” uzņemšanas vizīte JEPVĢ

No 22. līdz 26. aprīlim Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijā notika Erasmus+ projekta “DIGI-CUL’ uzņemšanas vizīte, kurā piedalījās 28 projekta partneri no Horvātijas, Grieķijas, Maltas un Turcijas sadarbības organizācijām. Šī bija projekta ceturtā mobilitāte, kuras darba pakotnes tēma ”Starpkultūru un digitālās studijas, izmantojot mākslu un muzejus”.Tikšanās laikā projekta dalībniekiem bija iespēja gūt priekšstatu par dažāda veida muzejiem Latvijā, gan klasiskiem, gan arī neierastiem. Piemēram, Latvijas Okupācijas muzejā projekta dalībnieki iepazina mūsu valsts piecdesmit gadu okupācijas vēsturi, Līvānu Stikla un Amatniecības centrā paši apguvām ne tikai stikla apgleznošanas prasmi, bet arī vērojām profesionālu stikla pūtēju darbu un stikla pūšanas darbu ekspozīciju, un, protams, apskatījām arī plašo un krāsaino ekspozīciju “Līvānu stikla muzejs” un vēsturisko ekspozīciju “Amatnieki Latgalē 19.–20. gadsimtā”.
Paldies radošajiem Preiļu Leļļu Karaļvalsts un “Nester Custom” īpašniekiem par viesmīlīgo uzņemšanu un interesantajām ekspozīcijām.
Vizītes laikā ģimnāzijā projekta dalībnieki ne tikai iepazina mūsu ģimnāziju, bet arī aktīvi piedalījās ģimnāzijas skolotāju un skolēnu vadītajās radošajās darbnīcās ”T- kreklu  apgleznošana”, “Ziepju gatavošanas meistarklase”, “Grafiti un ielu māksla”, kas bija kā atskats uz mūsu projekta iepriekšējo mobilitāti, kura novembrī notika Atēnās, un arī apguva latviešu tautas deju pamatsoļus. Radošajās darbnīcās tapušie darbi bija arī pašu gatavotās dāvanas sev vai saviem mīļajiem.
Sirsnīgs paldies mūsu lieliskajiem ģimnāzistiem un kolēģēm par sagatavotajām prezentācijām, koncertu, vadītajām meistarklasēm un, īpašs paldies mūsu ģimnāzijas skolnieču viesģimenēm par Horvātijas projekta dalībnieču uzņemšanu savās mājās!
Diemžēl joprojām starptautisko projektu uzņemšanas vizīšu organizēšanu ļoti sarežģī naktsmītņu trūkums pilsētā. Tas rada ne tikai papildus problēmas, kas rodas plānojot pašu vizīšu norisi, bet arī lieki sadārdzina vizīšu izmaksas un veicina līdzekļu aizplūšanu uz blakus esošajām pilsētām.
Mums visiem kopā atkal izdevās padarīt mūsu ģimnāziju par vietu, kur ciemiņi vēlas atgriezties, vai nu, sadarbojoties jaunos projektos, vai apmeklēt ģimnāziju darba ēnošanas mobilitātē.
Nākošā projekta mobilitāte, kurā piedalīsies ģimnāzijas projekta dalībnieki skolēni un skolotājas notiks no 20. līdz 26. oktobrim Maltā. Tā arī būs esošā projekta noslēdzošā mobilitāte.

Anna Verza, Erasmus+ projekta koordinatore JEPVĢ

Apsveicam godalgoto vietu ieguvējus Preiļu novada skolu sacensībās vieglatlētikā!

2024. gada 8. maija Preiļu novada skolu sacensībās vieglatlētikā

1. vietas izcīnīja:
Raivis Bogotais lodes grūšanā
Roberts Gžibovskis – 100m, T/L
Estere Šnepste – šķēpa mešanā
Elīna Ziemele – A/L
Miervaldis Hadings Polencs – 400m
Daniils Kožemjakins – lodes gūšanā
Nauris Skutelis, Raivis Bogotais, Meldris Grīnbergs, Roberts Gžibovskis 4x100m stafetē U-16 gr.
Ralfs Vilcāns, Jānis Rubāns, Roberts Makejevs, Emīls Reigins 4x100m stafetē U-20 gr.

2. vietas izcīnīja:
Meldris Grīnbergs – A/L
Adriāns Pastars – 1500m
Elīna Ziemele – lodes grūšanā
Ieva Jaunromāne – šķēpa mešanā
Miervaldis Hadings Polencs – 100m
Atis Puzaks – 400m, 1500m
Kristiāna Ragauša – 100m

3. vietas izcīnīja:
Nauris Opolais – lodes grūšanā
Ralfs Naglinskis – šķēpa mešanā
Adriāns Pastars – 400m

Apsveicam un novēlam veiksmīgus startus turpmākajās sacensībās!

Aina Leikuce, sporta un veselības skolotāja

Atklātā stunda tiešsaistē “Latvijas un Lietuvas 20 gadi Eiropas Savienībā”

30.aprīlī mums bija brīnišķīga iespēja piedalīties tiešsaistes stundā un satikties ar Viļņas Salininku ģimnāzijas EP Vēstnieku skolas audzēkņiem, lai dalītos iespaidos par Latvijas un Lietuvas iestāšanos Eiropas Savienībā un paveikto šajos 20 gados. Mūsu  valsts kaimiņi, Viļņas Salininku ģimnāzijas audzēkņi, bija sagatavojuši  prezentāciju  par Lietuvas pievienošanos un ieguvumiem Eiropas Savienībā.

Undīne Stalidzāne un Kristers Šņepsts – Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas skolēni,  veidoja prezentāciju par  Latviju un tās dalību ES. Undīne stāstīja par Latvijas iestāšanos ES, par Šengenas zonu, par mūsu valsts kultūru.

Tā bija ļoti laba iespēja uzzināt par  ieguvumiem no dalības ES un  par savstarpējo  sadarbību  starp  ES valstīm.  Skolēni bija sagatavojuši  Hahoot spēli jautājumu veidā, uz kuriem mēs atbildējām. Šī spēle mūs vienoja, mēs jutāmies kā viena liela ģimene.

Tādi projekti ir ļoti vērtīgi ne tikai mums, bet arī citiem dalībniekiem. Apvienojoties mēs kļūstam gudrāki, pat draudzīgāki. Mēs stāstām un nododam citiem mūsu zināšanas un valsts vērtības. Paldies par iespēju  piedalīties tādos pasākumos! Esam ļoti pateicīgi!

Ksenija Luriņa. 10.A klase