Katrs ceturtais JEPVĢ skolēns dodas „ēnot”: atskats uz Ēnu dienu 2026

Šī gada 1. aprīlī visā Latvijā norisinājās lielākais karjeras izglītības pasākums „Ēnu diena”, kurā aktīvi iesaistījās arī Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas (JEPVĢ) jaunieši. Šogad interese par profesiju iepazīšanu klātienē bijusi augsta – savu nākotnes karjeru izzināt devās 49 mūsu skolas skolēni.

„Ēnu diena” ir visā pasaulē atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma, kuras mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu nozaru prasībām un darba ikdienu. JEPVĢ kontekstā šī gada statistika ir iepriecinoša: no 200 skolas skolēniem profesiju aizkulises pētīja 49 jaunieši. Tas nozīmē, ka 25% jeb katrs ceturtais mūsu ģimnāzists izmantoja iespēju praktiski pārliecināties par izvēlētās jomas specifiku.

Dalība Ēnu dienā skolēniem sniedza neatsveramu pieredzi:
reāls ieskats darba vidē – iespēja redzēt, ko nozīmē konkrētā profesija darbībā;
kontaktu dibināšana – tikšanās ar nozares profesionāļiem, kuri dalās pieredzē un sniedz padomus studiju izvēlei;
motivācija mācībām – saprotot, kādas prasmes nepieciešamas darbā, rodas lielāka skaidrība par mācību priekšmetu nozīmi.

Kā uzsver „Ēnu dienas” organizatori Junior Achievement Latvia – ar karjeru nejoko! Tāpēc priecājamies, ka ceturtā daļa mūsu skolas skolēnu izrādīja iniciatīvu un vēlmi mērķtiecīgi plānot savu nākotni, izmantojot šo dienu, lai ieskatītos izvēlētās profesijas aizkulisēs.

Plašāka informācija par pasākuma norisi pieejama oficiālajā vietnē: enudiena.lv

Ilona Indriksone, pedagogs karjeras konsultants

Sveicam un lepojamies ar godalgoto vietu ieguvējiem Preiļu novada skolu sacensībās volejbolā!

Pamatskolu grupā:
1. vieta – Justīnei Ertei, Madarai Kaļvai, Ērikai Somei, Viktorijai Kudlei, Katei Trūpai, Ramonai Zariņai.
1. vieta – Markusam Pastaram, Danielam Ivanānam, Vitālijam Belovam, Renāram Koļesņičenko, Tomam Mālniekam, Naurim Skutelim, Markusam Civkoram.

3. vieta – Denīzei Stikānei, Karlīnai Skutelei, Jelizavetai Ticsonei, Sofijai Danilovai, Ramonai Konošonokai, Aurēlijai Vinogradovai.
3. vieta – Uvim Vilcānam, Gabrielam Šķirtam, Pāvelam Skačkovam, Romānam Lindam, Raitim Lacam, Mārtiņam Teilānam.

Vidusskolu grupā:
1. vieta – Paulai Helēnai Knipai, Madarai Pušņakovai, Amēlijai Skutelei, Selīnai Brikulei, Beātei Ciršai, Martai Kiulei, Evai Kužmai.
1. vieta – Dāvim Krūmiņam, Kārlim Kristianam Pastaram, Miervaldim Hadingam Polencam, Kristeram Šņepstam, Emīlam Bramanim, Atim Puzakam.

2. vieta – Esterei Šņepstei, Martai Rečai, Ēikai Amandai Lindei, Anetei Vilcānei, Karlīnai Rudzātei, Ksenijai Klimanei, Arnitai Eglītei.
2. vieta – Tomam Eglītim, Adrianam Klodānam, Mārtiņam Matisānam, Jānim Bērziniekam, Gustavam Briškam, Andrejam Vaivodam, Raitim Spūlim.

3. vieta – Arturam Rikovskim, Markusam Somam, Mikam Vilcānam, Rihardam Katlapam, Markusam Lukjanskim, Vladimiram Mihailovam, Gustavam Akmentiņam.

Aina Leikuce, sporta un veselības skolotāja

15. aprīlī JEPVĢ atvērto durvju diena

Arī šogad JEPVĢ ģimnāzija vēlējās plaši atvērt galvenās ieejas durvis nākošajiem ģimnāzistiem un proģimnāzistiem, un, protams, viņu vecākiem. Blakus notiekošo remontdarbu dēļ tas nebija iespējams, bet vēlēšanās satikties un sniegt/ gūt informāciju bija liela, tāpēc katrs, gan skolēns, gan pieaugušais, ienāca pa citām durvīm, bet plaši atvēra savas sirds durtiņas, lai izjustu ģimnāzijas īpašo gaisotni.
Direktore Skaidrīte Ūzuliņa visiem stāstīja par mācību procesa norisi un ārpusstundu aktivitātēm. Akcentēta tika “Izcilības stipendija” vairākos mācību priekšmetos atbilstoši nolikumam, kas veicina izglītības nozīmi un sniedz gandarījumu par paveikto. Izmantojot izdevību, tika pausta procesa “Līderis manī” nozīmīgums ģimnāzijā, jo tā var lepoties ar ievirzi līderības jomā, katram apzinoties savu varēšanu un iespējas. Vakara turpinājumā direktore vecākus iepazīstināja ar skolas telpām, norādot uz daudzveidīgām iespējām skolēnu izaugsmei. Savukārt skolēnus – ciemiņus ar skolas telpām un skolas ikdienu iepazīstināja skolēnu pašpārvaldes pārstāvji – skolas gidi un aktivitāšu organizatori. Paldies Ilonai Indriksonei.
Tika vizuāli un saturiski apkopota saistošā informācija, kas sniedz priekšstatu par ģimnāzijā notiekošo, lai ar to iepazītos interesenti un izdarītu izvēli.
Uz tikšanos JEPVĢ un pievienošanos skolas saimei!

NEDĒĻA MALTĀ: KO PATIESĪBĀ IEMĀCĀS SKOLOTĀJS ĀRPUS KLASES?

No 6. aprīļa līdz 11. aprīlim kopā ar kolēģi Elitu piedalījos Erasmus+ KA1 kursos Efektīva komunikācija skolotājiem.

Kad devāmies mācīties uz Maltu, tas izklausījās neticami: kur? Maltā? Mācīties? Daudzi nevarēja saprast, kā profesionālās pilnveides kursi var notikt tik tālu. Taču patiesībā tas bija daudz vairāk – tas bija ceļojums, kurā mainījās ne tikai prasmes, bet arī domāšana.
Šis stāsts nav stāsts par kursiem. Tas ir par to, kas notiek starp rindām.
Pirmā diena visur un  vienmēr ir izaicinājums. Arī mums Maltā. Ienācām telpā, kur skanēja dažādas valodas. Francija, Čehija, Vācija, Bulgārija, Latvija. Visi skolotāji vienā vietā. Katrs ar savu pieredzi, savu  temperamentu, savu skatījumu uz izglītību. Jau sākumā bija skaidrs – šeit nebūs iespējams palikt malā, jo mācīšanās sākas tikai tai brīdī, kad mēs atveramies.
Kursa nosaukums solīja vienu – uzlabot komunikāciju. Bet realitātē tas nozīmēja daudz vairāk. Nodarbībās mēs apguvām, kā patiešām klausīties, nevis tikai dzirdēt; kā uzdot jautājumus, kas rosina domāt; kā veidot dialogu, nevis monologu. Interesanti, ka lielākā daļa atklājumu nenotik lekcijās, bet gan praksē. Piemēram, lomu spēlēs mēs bijām gan skolēna, gan skolotāja lomā. Un tieši tur bija pirmā atklāsme:  svarīgi ir saprast otru cilvēku, ne tikai mācīt viņu.
Šajos kursos angļu valoda nebija tikai priekšmets. Valoda kļuva par sadarbības rīku, par tiltu starp kultūrām, par veidu, kā izteikt savu personību. Strādājot ar tekstiem un uzdevumiem, iemācījāmies ne tikai saprast informāciju, bet arī lietot to dzīvē.
Viens no pārsteidzošākajiem aspektiem – cik daudz var iemācīties ārpus lekciju telpas. Valleta tika izstaigāta un izbraukāta krustu šķērsu. Muzeji un baznīcas pārsteidza ar savu varenību. Bija iespēja vērot un salīdzināt dzīvi salas dienvidos un ziemeļos. Ekskursija uz Mdinu, Maltas seno galvaspilsētu, nebija tikai pastaiga. Tā bija dzīva vēstures stunda. Šaurās ielas, senās sienas, klusums – tas viss lika apstāties un domāt, vai mēs dodam skolēniem sajūtu vai tikai faktus.
Rakstīšanas nodarbībās atklājas vēl viena būtiska lieta – komunikācija nav tikai runāšana. Tā ir arī skaidri formulēti e-pasti, saprotamas instrukcijas, atbalstoša atgriezeniskā saite. Skolotāji mācījās rakstīt tā, lai viņus saprot. Un vēl svarīgāk – lai viņus uztver ar uzticību.
Kad vienā telpā satiekas dažādu valstu skolotāji, rodas kaut kas īpašs. Notiek ideju apmaiņa, pieredzes salīdzināšana, stereotipu laušana. Un pēkšņi kļūst skaidrs – lai arī izglītības sistēmas atšķiras, izaicinājumi ir ļoti līdzīgi. Tas rada vienotības sajūtu.
Kursa noslēgumā tika izsniegti sertifikāti. Taču tie ir tikai simbols. Patiesā vērtība ir jaunās idejas, iedvesma, drosme mainīt savu pieeju, jo lielākais jautājums paliek: ko es darīšu ar to, ko iemācījos.
Šāda pieredze parāda, ka skolotājs nav tikai zināšanu devējs. Viņš ir komunikators, iedvesmotājs un mūžīgs skolēns. Un dažreiz, lai kļūtu labāks savā darbā, ir jāizbrauc ārpus savas valsts, lai atgrieztos ar pavisam citu skatījumu. Paldies projektu koordinatorei Annai Verzai par šo mums  sagādāto iespēju.
Šis nav tikai stāsts par Maltu. Tas ir stāsts par izaugsmi.

Silvija Kivko, projekta dalībniece, latviešu valodas un literatūras skolotāja

Rūpēs par veselību!

“Labāks ir profilakses grams nekā ārstēšanas kilograms.” – Nīderlandiešu sakāmvārds
7. aprīlī JEPVĢ pedagogi un tehniskie darbinieki veica obligāto veselības pārbaudi, pamatojoties uz MK noteikumiem Nr.219. Tā tika veikta ģimnāzijas 3.stāva 3 kabinetos. Viss tika savstarpēji saskaņots, lai mācību process netiktu traucēts. Arī šī stāva citos kabinetos skolēni mācījās. Ejot uz stundu, protams, viņi redzēja, ka gaitenī sēž daudzi skolotāji un tehniskie darbinieki. Un viena skolēna, kurš nezināja, kas te notiek, teiktais: ” Te, skolā, jau kā pie ārsta! ” bija ļoti patiesa. Uz veselību visiem!
Bet 9. aprīlī  skolas medmāsiņa Zenta vēlējās savas zināšanas un pieredzi par 1.palīdzību neatliekamās situācijās iemācīt arī skolēniem. 9.aprīlī 7.a klases skolēniem tika aktualizēts, ko darīt dažādās dzīves situācijās, piemēram, ja ir ģībonis, traumas, kodumi, saindēšanās ar ķīmiskām vielām u.c.. Z. Vucāne pārrunāja, kas svarīgs darāms ar ikdienā esošiem līdzekļiem, pirmkārt, ūdeni, jo medikamentus lietot drīkst tikai ārsts.
Izrādās, ka arī skolēni ir zinoši un daudz ko ir apguvuši gan skolā, gan no vecākiem. Kā atgādinājums 7.klases skolēniem un visiem, ka vispirms jābūt uzmanīgiem un nepieļaut dažādas situācijas, bet, ja kaut kas atgadās, tad būt zinošiem, drošiem un atbilstoši pareizi rīkoties.
Novēlēsim visiem drošību un veselību!

Nodarbība “Invazīvās sugas Latvijā” 10.klasēm

Europe Direct Latgale centra rīkotajās “Vides dienas Latgalē 2026” 27. martā JEPVĢ norisinājās Dabas aizsardzības pārvaldes LIFE-IP LatViaNature nodarbība “Invazīvās sugas Latvijā”.  Daugavpils biroja Invazīvo sugu eksperte Santa Rutkovska izcili prezentācijā un tēlainā stāstījumā atspoguļoja vairākas invazīvās sugas gan augu, gan dzīvnieku pasaulē Latvijā. Skolēni zinoši diskutēja, parādot ieinteresētību gan lauksaimniecības, zivsaimniecības jomā, gan ikdienas dzīvē. Tika aktualizēta mājaslapa latvianature@daba.gov.lv lai gūtu informāciju un ziņot par dabā novērotām invazīvām sugām! Skolēni uzzināja daudzus ļoti interesantus faktus par it kā mīļiem dzīvnieciņiem un skaistiem augiem, kas tomēr apdraud citas sugas, apkārtējo dzīvo dabu,radīdami kaitējumus. Interesentiem tika pasniegtas arī dāvaniņas, kas atgādinās par tikšanos un aicinās rūpēties par dabu.

Ruta Vjakse, dir.vietn. audz.darbā

Pieredzes apmaiņā uz Läänemere Gümnaasium Tallinā

Ar prieku vēlamies dalīties ar iedvesmojošu pieredzi no JEPVĢ “Nordplus Junior” starptautiskās sadarbības projekta! 19. marta agrā rītā JEPVĢ skolotāji un tehniskie darbinieki devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Tallinas ģimnāziju Läänemere Gümnaasium. Läänemere Gümnaasium nokļuvām 19. marta pusdienlaikā, kad skolā aktīvi noritēja mācību process. Skolas pārstāve, itāļu valodas skolotāja izvadāja mūs ekskursijā pa ģimnāziju. Ģimnāzijā mācības notiek divās ēkās. Ģimnāzijā mācās 1334 skolēni un strādā aptuveni 120 skolotāji.
Ģimnāzijā notiek strauja pāreja no bilingvālās izglītības uz izglītību igauņu valodā, jo lielākā daļa skolēnu ģimnāzijā ir krievvalodīgie, skola ir lielu pārmaiņu priekšā. Pārejas plāns ir izstrādāts arī politiskā līmenī, ieviešot izmaiņas mācību programmās un īpaši apmācot skolotājus. Daudzās vietās ģimnāzijā uz sienām bija redzama informācija divās valodās – igauņu un krievu valodā.
Ekskursija pa skolu bija interesanta un aizraujoša. Mūs pārsteidza skolas ēdināšanas sistēma, skolēni paši liek sev porcijas, nav atsevišķu darbinieku, kas to dara. Kā arī, skolēni, kuri varbūt no rīta nav paguvuši paēst brokastis, viņiem ir iespēja no rīta doties uz ēdnīcu un paēst veselīgu brokastu putru.
Staigājot un iepazīstoties ar ģimnāziju, pamanījām un bijām pārsteigti par to, ka skolēniem ik uz soļa tiek mācīts darba tikums. Skola tikko bija iegādājusies jaunu putekļu sūcēju, un skolas direktors apmācīja skolēnus, kā ar to darboties, jo pašiem būs ikdienā ar to jāstrādā. Satikām arī meitenes ar  darbmācības skolotāju, kuri apskatīja atpūtas stūrīša dīvānus, kas bija jāatjauno, jo bija nodilis audums. Skolotāja ar skolēniem meklēja risinājumus, kā atdzīvināt šo atpūtas stūrīti.
Lieliska ideja, ko varētu pārņemt arī JEPVĢ, bija atpūtas istaba skolotājiem, kurā bija atpūtas šūpuļkrēsli, relaksējoša mūzika , kā  arī krēsls ar relax funkciju, kur skolotājs var atpūsties kādā brīvā mirklī.
Tikšanās noslēgumā itāļu valodas skolotāja mums prezentēja informāciju par ģimnāzijas vēsturi, mācību procesu, projektiem, kuros ģimnāzija piedalās, par tās vērtībām un tikumiem. Mums bija iespēja apmainīties ar profesionālo pieredzi.
Šī tikšanās bija piepildīta un interesanta. Šī pieredze deva jaunas idejas un iedvesmu turpmākajam darbam.
Pēc tam devāmies uz Tallinas vecpilsētu.   Senā viduslaiku Tallinas vecpilsēta vilināja mūs  ar savu šarmu, bruģētām ieliņām, kas ved gan kalnā augšā, gan lejā, ir saglabājies mūris apkārt visai vecpilsētai, baznīcas, bodītes, laternas, krodziņi – tas viss bija  šeit ik uz soļa.
Otrajā dienā apmeklējām Tallinas Televīzijas torni. 170 metru augstumā mums pavērās viens no aizraujošākajiem Igaunijas galvaspilsētas skatiem. Mēs  varējām  baudīt elpu aizraujošu panorāmas skatu, kas sniedzas tālāk, nekā acs spēj saskatīt. Mēs varējām  vērot pilsētas kņadu un izjust vēja pieskārienu. Pēc 2 piepildītām un vērtīgi pavadītām dienām priecīgi  devāmies mājup!

Sanita Vaivode JEPVĢ mobilitātes dalībniece