LATVIJA EIROPĀ

JAUNUMI

Nr. 4 

(2005.gada aprīlis)

Šajā numurā:

 

·        Izvēlēts Eiropas Savienības informācijas aģentūras logo

·        Sabiedriskās domas aptaujas par Latvijas dalību Eiropas Savienībā rezultāti martā

·        Eiropas nedēļa 2005

o       Eiropas nedēļas 2005 logo

o       Eiropas nedēļas pasākumi

o       Noskaidrots fotokonkursa “Latvija – pirmais gads Eiropas Savienībā” uzvarētājs

·        Apskatāma izstāde par Luksemburgas prezidentūru ES

·        Vēl iespējams pieteikties semināriem bibliotekāriem

·        Eiropas Savienības informācijas aģentūras bibliotēkas jaunumi aprīlī

 

Izvēlēts Eiropas Savienības informācijas aģentūras logo

 

Valsts aģentūras "Eiropas Savienības informācijas aģentūra" atklātajā konkursā par aģentūras grafiskās zīmes (logo) izstrādi ir uzvarējis dizaineres Daces Runčas darbs “Atziņas ābols. Informācijas pilna ābele”. Autore saka: “Ābele izsenis ir simbolizējusi informācijas avotu, iespēju uzzināt, atklāt. Eiropas Savienības informācijas aģentūru simbolizē “eiroābeles” tēls – koši zilā ābeles vainagā zeltaini dzelteni informācijas augļi. Ābeles stumbrs rada asociācijas ar Latvijas Republikas karogu.”

 

 

Konkurss par grafiskās zīmes (logo) izstrādi tika izsludināts, lai veicinātu aģentūras  informēšanas pasākumu atpazīstamību un vienotu vizuālo stilu. Konkursā tika aicināti piedalīties profesionāli mākslinieki, vizuālo mākslu studenti un citi interesenti.

 

Sabiedriskās domas aptaujas par Latvijas dalību Eiropas Savienībā rezultāti martā

 

2005.gada martā veiktajā sabiedriskās domas aptaujā noskaidrota Latvijas iedzīvotāju attieksme pret Latvijas dalību Eiropas Savienībā (ES). Saskaņā ar pētījuma rezultātiem, pozitīvi Latvijas dalību ES vērtēja trešdaļa iedzīvotāju – 30,4% atzīmēja atbildi 'laba lieta' (februārī – 37,5%), bet negatīvu attieksmi pauda mazāk kā piektā daļa respondentu – 18,6% norādīja atbildi 'slikta lieta' (februārī – 18,1%). Savukārt atbildi 'ne laba, ne slikta lieta' izvēlējās 45,3% aptaujas dalībnieku (februārī – 40,4%).


Latvijas dalību ES par 'labu lietu' biežāk kā caurmērā atzinuši iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 24 gadiem, respondenti ar augstāko izglītību, latvieši, kā arī aptaujātie, kuru mēneša vidējie ienākumi uz vienu ģimenes locekli pārsniedz Ls 86.

 

Neitrālu attieksmi – atbildi 'ne laba, ne slikta lieta’ – biežāk izvēlējušies aptaujātie vecumā no 25 līdz 39 gadiem, Kurzemē un Latgalē dzīvojošie respondenti, aptaujātie, kuru vidējie ienākumi mēnesī uz vienu ģimenes locekli nepārsniedz Ls 45 vai ir robežās no Ls 66 līdz Ls 85 un lauku apvidos dzīvojošie.

 

Latvijas dalību ES kā 'sliktu lietu' biežāk vērtējuši aptaujātie, kuri vecāki par 65 gadiem, aptaujas dalībnieki ar pamatizglītību, citu tautību pārstāvji.

 

2005.gada martā veiktajā aptaujā iedzīvotājiem tika lūgts arī raksturot, kādas pārmaiņas valstī kopumā, kā arī viņu personīgajā dzīvē ir notikušas tāpēc pēc Latvijas iestājās ES.

 

Lielākā daļa respondentu, izvērtējot galvenās pārmaiņas valstī, visbiežāk norādījuši uz ekonomiska rakstura aspektiem (60%), no negatīvajiem faktoriem minot inflāciju un cenu celšanos, savukārt pozitīvajiem – iespējas saņemt “Eiropas naudu”, lielāku atbalstu zemniekiem, lauksaimniecībai, investīciju apjoma pieaugumu un brīvo tirgu. Otrs biežāk minēto pārmaiņu loks saistīts ar personu pārvietošanos – 17% aptaujāto norādījuši uz personu brīvu kustību. Vairāk nekā desmitā daļa  respondentu (12,4%) minējuši pārmaiņas, kas saistītas ar nodarbinātību – iespējām meklēt darbu un strādāt ārzemēs, jaunu darba vietu pieaugumu. Daļa aptaujāto norādījuši arī uz negatīvām tendencēm – stingrākām prasībām pret darbiniekiem, darbaspēka aizplūšanu. Ceturtais biežāk minētais jautājumu loks saistīts ar situāciju valsts pārvaldē (10,4%) – aptaujātie norādījuši uz ES prasību un standartu ieviešanu, birokrātijas palielināšanos, izmaiņām likumdošanā, valdības un ierēdņu darba uzlabošanos. Piektais biežāk minētais pārmaiņu loks saistīts ar dzīves līmeņa izmaiņām – 7% aptaujāto norādījuši uz dzīves līmeņa pasliktināšanos. Pie pārmaiņām valstī minētas arī labākas iespējas iegūt izglītību, atvērtas robežas, lielāka drošība.

 

Analizējot personīgajā dzīvē notikušās pārmaiņas, visbiežāk tiek minētas ar ekonomiku un uzņēmējdarbību saistītās izmaiņas – vairāk nekā ceturtā daļa aptaujāto (28%) norādījuši uz inflāciju, cenu celšanos, īpaši pārtikai, degvielu un zālēm. Mazāk minēts atbalsts zemniekiem, lauksaimniekiem (3%), kā arī iespējas saņemt “Eiropas naudu” (2%). Otrs biežāk minētais pārmaiņu loks saistīts ar dzīves līmeņa izmaiņām – aptuveni piektdaļa iedzīvotāju norādījuši uz dzīves līmeņa pasliktināšanos, ko izraisījusi straujā cenu celšanās. 3% respondentu minējuši dzīves līmeņa uzlabošanos, kas saistīts ar algu paaugstināšanu. Nodarbinātības jomā respondenti minējuši brīvo darba tirgu (3%), iespējas strādāt ārzemēs, situācijas uzlabošanos darba tirgū. Raksturojot izmaiņas personīgajā dzīvē, tiek minēta arī brīva personu kustība (7%), ērtākas ceļošanas iespējas.

 

Aptuveni trešdaļa aptaujāto norādīja, ka viņu dzīvē Latvijas dalība ES pārmaiņas nav ienesusi, bet 6% sniedza atbildi “nezinu”.


Aptauju veica Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS ar Eiropas Savienības informācijas aģentūras atbalstu.

 

Plašāku informāciju par aptaujas datiem var iegūt:
http://www.esia.gov.lv/doc/sabdom/200503.doc; 
Eiropas Savienības informācijas aģentūrā Rīgā, Basteja bulvārī 14, 1.stāvā.

 

Eiropas nedēļa 2005

Eiropas nedēļas 2005 logo

Lai veicinātu Eiropas nedēļas 2005 pasākumu atpazīstamību un vienotu vizuālo stilu, Eiropas nedēļas 2005 organizatoru grupa izsludināja konkursu par logo izstrādi. Konkursa rezultātā par šī gada Eiropas nedēļas logo tika izvēlēts trīspadsmitgadīgās Līgas Ziediņas darbs (Rīgas 25.vidusskola). Veicināšanas balvas tiks piešķirtas arī:

 

Ilmāram Kambergam (Jūrmala),

Inesei Bebrei (Rīga),

Jekaterinai Karpovai (Ludza),

Jānim Saulītem (Rīga),

Rolandam Šulcam (Rīga),

Inesei Satoļauskaitei (Ogre),

Edgaram Poclovskim (Rīga),

Kalvim Bambalim (Rēzekne),

Anastasijai Ļagušnikai (Ludza),

Arnitai Dzelmei (Madonas raj.),

Jānim Krūmiņam (Rēzekne).

 

 

Darbu autori tiks aicināti uz apbalvošanas pasākumu š.g. 9.maijā Eiropas Komisijas pārstāvniecības telpās Aspazijas bulvārī 28.

 

Eiropas nedēļas 2005 pasākumi

 

Šogad jau astoto reizi Latvijā tiek organizēta Eiropas nedēļa par godu Eiropas dienai – 9.maijam. Šajā datumā 1950.gadā Roberts Šūmans nāca klajā ar plānu, kas tiek uzskatīts par sākumu ciešākai Eiropas integrācijai. Šī gada Eiropas nedēļas moto ir „Latvija – pirmais gads Eiropas Savienībā”.

 

Kā atzīmē Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītājs Endrjū Rasbašs (Andrew Rasbash), Eiropas nedēļa ir kļuvusi par tradīciju gan Latvijā, gan visā Eiropā, kad tiek svinēta Eiropas vēsturiskā integrācija, kas aizsākās 1950.gadā un turpinās arī pašreiz. “Šā gada Eiropas nedēļas ietvaros tiek atzīmēta arī Latvijas un pārējo 9 jauno dalībvalstu pirmā gadadiena Eiropas Savienībā (ES). Eiropas nedēļa ir arī iespēja cilvēkiem Latvijā uzzināt vairāk par ES un pārdomāt, ko Latvijai līdz šim ir nozīmējusi dalība ES. Personīgi es uzskatu, ka gadu pēc pievienošanās ES Latvija ir drošāka kā jebkad agrāk, ekonomika strauji attīstās, demonstrējot visātrāko izaugsmi dalībvalstu vidū, sāk ieplūst ES līdzekļi, kas veicina ilgtspējīgu izaugsmi. Latvijas dalība ES ir veiksmīga."

 

No 1.līdz 9.maijam notiks vairāk nekā 160 Eiropas nedēļai veltīti pasākumi visā Latvijā, ko organizē Eiropas nedēļas organizatoru grupa un citas organizācijas un institūcijas visā Latvijā. Sīkāka informācija – mājas lapā http://www.esia.gov.lv/doc/jaunumi/enprogramma.xls.

 

Eiropas nedēļas atklāšanas pasākums “Viens gads Eiropā” notiks š.g. 1.maijā Rīgā, Līvu laukumā no pl.12.00 līdz 16.00. Pasākumā paredzētas Eiropas valstu prezentācijas, konkursi, uzrunas, dzīvā mūzika, informācijas materiāli. Pasākumu rīko Eiropas Kustība Latvijā sadarbībā ar Eiropas nedēļas 2005 organizatoru grupu, Starptautisko Eiropas Kustību, Eiropas valstu vēstniecībām, SIA “ProSound”.

 

Eiropas nedēļas laikā Eiropas Savienības informācijas aģentūra (ESIA) dažādās Latvijas vietās izplatīs informatīvos materiālus un veicinās diskusiju par Latvijas dalību ES ar piepūšamās telts – Eironama palīdzību. Eironams viesosies 2.maijā Dobelē, 3.maijā Preiļos, 6.maijā Grobiņā un 8.maijā Aizkrauklē.

 

4.maijā kinoteātrī “Rīga” visas dienas garumā tiks demonstrētas starptautiskos festivālos atzītākās filmas visām gaumēm – spēlfilmas, dokumentālās filmas un animācija, filmas bērniem un pieaugušajiem. Latvijas filmas atzinīgi novērtētas gan Eiropas valstīs, gan ASV, Kanādā, Krievijā un Austrālijā.

 

Eiropas nedēļā vispārizglītojošajām skolām, bibliotēkām, pašvaldībām un valsts iestādēm tiks izplatīti ar ESIA finansiālu atbalstu tapuši informatīvi plakāti par 3 dažādām tēmām – “Lēmumu pieņemšana Eiropas Savienībā”, “Līgums par Konstitūciju Eiropai” un “Latvija – gads Eiropas Savienībā”.

 

Sadarbībā ar ESIA Mālpils televīzijā “TV Spektrs”, Limbažu televīzijā, Ventspils televīzijā, Ogres televīzijā, Dagdas televīzijā “Ezere” un Daugavpils televīzijā “TV Miljons” tiks rādīta dokumentālā filma “ES”, kas atspoguļo referenduma par Latvijas dalību ES dienu Latvijas cilvēku dzīvē.

 

Eiropas nedēļas noslēgumā 9.maijā pl.13.00 Aspazijas bulvārī 28 tiks apbalvoti Eiropas nedēļas 2005 logo konkursa un fotokonkursa “Latvija – pirmais gads Eiropas Savienībā” uzvarētāji. Martā izsludinātā fotokonkursa labākie darbi sākot ar 30.maiju būs apskatāmi Aspazijas bulvārī 28, 2.stāvā. 

 

9.maijā pl.14.00 – 17.00 Rīgas Latviešu biedrības namā notiks Eiropas Kustības Latvijā organizēta konference – apaļā galda diskusija “Viens gads Eiropā – sasniegumi un izaicinājumi”. Diskusija līdz pl.16.00 būs dzirdama arī Latvijas Radio 1.

 

Eiropas nedēļu 2005 no 1.līdz 9.maijam  rīko organizatoru grupa, kuras sastāvā ietilpst Eiropas Kustība Latvijā, Klubs “Māja” – jaunatne vienotai Eiropai, Eiropas Savienības informācijas aģentūra, LR Ārlietu ministrija, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā un Eiropas Parlamenta Informācijas birojs.

 

Noskaidrots fotokonkursa “Latvija – pirmais gads Eiropas Savienībā” uzvarētājs

 

Plānojot Eiropas nedēļu 2005, Eiropas Savienības informācijas aģentūra marta sākumā izsludināja fotokonkursu “Latvija – pirmais gads Eiropas Savienībā”.

 

Konkursa žūrija galveno balvu – ceļojumu pa Eiropu – nolēma piešķirt Jurim Indusam no Valkas par darbu “Savienojums”. Otrā vieta piešķirta jelgavniekam Andrim Tomašūnam par darbu “Jelgavas vizītkarte”. Papildus piešķirtas vēl astoņas veicināšana balvas:

 

-        Česlavam Redko no Jelgavas (“Eiropas logs”),

-        Inesei Mālai no Ventspils (“Latvieši Briselē”),

-        Daigai Barančanei no Brocēniem (“Karogi plīvo”),

-        Jurim Laurim  no Jelgavas (“Pirmais gads”),

-        Mārim Resnim no Rīgas (“Gads, kas daudziem bija jāmācās vairāk rakstīt”),

-        Aleksandram Lebedam no Rēzeknes (“Labāk zīle rokā, nekā mednis kokā” un “Rītdiena”),

-        Zitai Studentei no Jelgavas (“ES – vienādas iespējas visiem”),

-        Andrejam Gluščukam no Rīgas (“Jaunās iespējas”).

 

Konkursa labākie darbi apskatāmi mājas lapā http://www.esia.gov.lv/733. No 30.maija tie būs apskatāmi arī izstādē Aspazijas bulvārī 28.

 

Labāko darbu autori uzaicināti uz apbalvošanas pasākumu 9.maijā pl.13.00 Aspazijas bulvārī 28, Eiropas Komisijas pārstāvniecībā Latvijā. 

 

Fotokonkursa temats bija Latvijas pirmais gads Eiropas Savienībā – notikums, projekts, mirklis vai parādība, ko autors novērojis Latvijas dalības Eiropas Savienībā pirmajā gadā. Nosakot fotokonkursa uzvarētāju, tika vērtēta notikumu, projektu vai parādību attēlojuma oriģinalitāte.

 

Apskatāma izstāde par Luksemburgas prezidentūru ES

Sakarā ar Luksemburgas prezidentūru Eiropas Savienības (ES) Ministru padomē Eiropas Savienības informācijas aģentūrā apskatāms īpaši šim notikumam veidots stends “Luksemburgas prezidentūra Eiropas Savienībā”. Informācija, kas papildināta ar vizuālo materiālu, izvietota trijos plakātos. Pirmajā no tiem aprakstītas Luksemburgas un nākamā pusgada prezidējošās valsts Apvienotās Karalistes kopīgi pieņemtās prezidentūras prioritātes. Pārējos divos plakātos atrodami fakti par Luksemburgas ģeogrāfiju, vēsturi, iedzīvotājiem, ES institūcijām un citi Luksemburgu raksturojoši fakti.

Izstāde apskatāma Eiropas Savienības informācijas aģentūrā Basteja bulv.14, Rīgā katru darba dienu no 11.00 līdz 19.00 un sestdienās no 11.00 līdz 16.00. 

Vēl iespējams pieteikties semināriem bibliotekāriem

 

Kā jau ziņots iepriekš, š.g. aprīlī un maijā Eiropas Savienības informācijas aģentūra (ESIA) rīko seminārus publisko bibliotēku bibliotekāriem “Latvijas dalība Eiropas Savienībā – aktualitātes un informācijas meklēšana”. Semināru mērķis ir vairot bibliotekāru zināšanas par ES jautājumiem un aktuālākās informācijas meklēšanu.

 

Projekta ietvaros tiek organizēti 4 izglītojoši semināri, no kuriem divi jau notikuši Rīgā un Daugavpilī, bet vēl divi plānoti 12.maijā Ventspilī, Ventspils Galvenajā bibliotēkā un 19.maijā Rīgā, Eiropas Komisijas Pārstāvniecības Latvijā telpās.

 

Semināros bibliotekāriem tiek sniegta informācija par Latvijas dalības ES aktualitātēm un ES finansējuma iegūšanas iespējām. Tāpat bibliotekāri tiek iepazīstināti ar informācijas meklēšanas iespējām par ES un Latvijas dalību tajā. Semināra laikā dalībnieki saņem jaunākos informatīvos materiālus par ES jautājumiem.

 

Semināra programma un pieteikuma anketa atrodama mājas lapā http://www.esia.gov.lv/lv/jaunumi/jaunumi/2005/2005-03-18/.

 

Papildu informācija – Eiropas Savienības informācijas aģentūras
projektu vadītāja Jūlija Baranovska, tālr.: 7212611, e-pasts:
Julija.Baranovska@esia.gov.lv

 

Eiropas Savienības informācijas aģentūras bibliotēkas jaunumi aprīlī:

 

1.      Dulphy Anne. Les opinions publiques face a l'Europe communautaire : Entre cultures nationales et horizon europeen = Public opinion and Europe : National identities and the European integration process / Anne Dulphy, Christine Manigand. - Brussels : P.I.E.- Peter Lang, 2004. - 228 p.  ISBN 90-520-1186-9

 

2.      EMCDDA insights : an overview of cannabis potency in Europe / European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction. - Luxembourg : OP, 2004. - 71 p.  ISBN 92-916818-4-9

 

3.      EMCDDA risk assessments : report on the risk assessment of TMA-2 in the framework of the joint action on new synthetic drugs / European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction. - Luxembourg : OP, 2004. - 74 p.  ISBN 92-916818-2-2

 

4.      Energy resources, energy policy and democratic development in the Baltic Sea region / ed. by Mai-Brith Schartau. - Berlin : BaltSeaNet, 2004. - 58 p.  ISSN 1642-865X

 

5.      Ernstsone V. Latviski runājošo Latvijas iedzīvotāju lingvistiskā attieksme un valodu lietojums : 2004 / V. Ernstsone, D. Joma ; Valsts valodas aģentūra. - Rīga : SIA "JUMI", 2005. - 51 p.  ISBN 9984-19-699-2

 

6.      Gijsberts Merove. Ethnic minorities and integration : outlook for the future. - The Hague : Social and Cultural Planning Office, 2004. - 54 p.  ISBN 90-377-0197-3

 

7.      Knudsen Olav F. Institutions vs 'pover': Baltic perspectives on regional security / Olav F. Knudsen. - Berlin : BaltSeaNet, 2004. - 59 p.  ISBN 1642865X

 

8.      Politikas ietekmes vērtēšana politikas veidošanas sistēmā / Valsts kanceleja Politikas koordinācijas departaments. - [b.v.] : SIA "Jelgavas tipogrāfija", 2005. - 80 p.  ISBN 9984-684-29-6

 

From:                        "Dace Apsite" <Dace.Apsite@mk.gov.lv>

To:                            <Dace.Apsite@mk.gov.lv>

Subject:                    Latvija Eiropā jaunumi Nr.4

Date sent:                  Fri, 29 Apr 2005 13:01:34 +0300

 

Dace Apsīte

Projektu vadītāja

Eiropas Savienības informācijas aģentūra

 

Basteja bulv.14, Rīga, LV-1050

Tālr: +371 7212611

Fax: +371 7223063

Dace.Apsite@esia.gov.lv

www.esia.gov.lv