SĀKUMLAPA     Hompage

   

BĒRNA ATTĪSTĪBA

 

 

Cilvēka dzīve nesākas ar viņa piedzimšanu, bet gan ar ieņemšanas brīdi. Kad bērna vecāku dzimumšūnu saplūšanas rezultātā izveidojusies cilvēka pirmā šūna- zigota, kas ietver sevī visu cilvēka ģenētisko informāciju, kas nosaka cilvēka dzimumu, viņa acu, matu un ādas krāsu, un visas viņa iedzimtās īpašības, jaunais cilvēks jau eksistē!

1.- 4. diena:

            Jau uzreiz pēc apaugļošanās, krietnu laiku vēl pirms implantācijas (ieligzdošanās dzemdē), sākas bērna augšanas- šūnu dalīšanās process. Pirms implantācijas bērns savā attīstībā iziet t.s. morulas un blastocistas posmus.

            5.-9. diena:

            Implantācija dzemdē (piestiprināšanās endometrijam- dzemdes sieniņai). Blastocistai, kas implantējams, ir jau aptuveni 156 šūnas. No 45 šūnu dalīšanās paaudzēm, kas notiek cilvēka augšanas laikā, jau ir notikušas 8 šūnu dalīšanās paaudzes (kārtas). Nav pareizi apgalvot, ka implantējams „apaugļota olšūna”- šajā vecumā bērns jau ir būtiski „lielāks”.

            14.diena:

            Augošais bērns izdala hormonus, kuri pārtrauc mātes menstruālo ciklu. Parādās pirmās līdz galam noformējušās bērna smadzeņu šūnas.

            3.nedēļa:

            Bērnam, kas ir tikai 2,5 mm garš, jau ir acu, muguras smadzeņu, nervu sistēmas, plaušu un kuņģa aizmetņi. Attīstās nervu un sirds- asinsvadu sistēma. Veidojas kauli. Nedēļas laikā izveidosies skeleta pamats.

            4.nedēļa:

            Bērna augums 2- 4 mm. Ar speciālu aparatūru var sadzirdēt kā pukst bērna sirds. Ir sācies pats galvenais periods – embrionālais. Šajā laikā embrijs ļoti ātri uztver dažādus negatīvos faktorus. Tādēļ iedzimtie defekti pārsvarā parādās tieši šajā laikā. Šīs nedēļas laikā veidojas smadzenes, parādās kāju un roku aizmetņi.

            5.nedēļa:

            Bērns aug ļoti ātri. Nedēļas sākumā viņa augums ir 4-5 mm, bet nedēļas beigās 11- 13 mm (apmēram zirņa lielumā). Embrijam attīstās kāju aizmetņi. Veidojas zobu aizmetņi. Sāk attīstīties dzimumdziedzeri, nervi, kaulu smadzenes. Plaušās parādās bronhu aizmetņi. Roku aizmetņi jau ir paaugušies un tie ir sadalīti divās daļās ar elkoni. Sirds diezgan stipri ir izvirzīta uz āru, tai jau ir divas kameras. Galva ir ļoti liela (apmēram ķermeņa lielumā). Formējās zarnas, apendiks. Sāk attīstīties actiņas un nāsis.           

6.nedēļa:

Bērns turpina strauji augt un attīstīties. Viņa augums ir 1,4-2 cm. Ir pabeigta bērna skeleta formēšanās. Rociņas ir izaugušas garākas, tagad tās var locīt elkoņos. Parādās neliels deguns, sāk formēties auss (gan iekšā, gan arī ārpusē), parādījās plakstiņi uz acīm. Kājas paliek nedaudz garākas. Turpina attīstīties plaušas un bronhi, asins sistēma. Bērnam jau var tikt veikta EEG (smadzeņu encefalogramma). Bērns sāk kustēties.

7.nedēļa:

Bērna augums ir 2,2- 3 cm (olīvas lielumā). Viņam jau var ieraudzīt pirkstiņus (gan rokām, gan kājām). Veidojās kakls. Bērna kustības var pamanīt ar ultraskaņu. Galvas forma mainās, tagad tā ir jau vairāk līdzīga cilvēka galvai. Pagaidām vēl nevar ārēji noteikt mazuļa dzimumu. Bērna smadzenes jau regulē viņa elpošanu, sirdspukstus, asinsspiedienu.

8. nedēļa:

Bērna augums ir 3,1-4,2 cm. Tagad jau var noteikt viņa svaru – tas ir apmēram 5 grami. Acis bērnam vēl ir ciet .

9. nedēļa:

Bērna augums ir apmēram 4,4-6 cm un svars ir aptuveni 8 grami. Pēc izmēriem bērns līdzinās nelielam citronam. Auglis tagad izskatās jau pēc cilvēka. Bērnam ir izveidojies kakls, pirksti, sāk veidoties nagi. Sāk veidoties arī ārējie dzimumorgāni. Bērns jūt sāpes, kairinājumu. Viņš var sūkāt īkšķi, aizmigt un pamosties.

10. nedēļa:

Auglis sver 8-14 gramus. Viņa garums no galvas līdz dibenam ir apmēram 6 cm. Ar speciālu aparātu (doppleru) var saklausīt bērna sirdspukstus. Visi orgāni ir jau izveidojušies, tagad tie tikai turpina attīstīties un aug. Pamazām cietē skeleta kauli. Attīstās muskuļi. Bērns ļoti aktīvi kustās dzemdē. Bērnam ir pirkstu nospiedumi, kuri paliek uz visu mūžu.

11.nedēļa:

Bērna organisms ir pilnīgi izveidojies – viņam ir visi orgāni, kauli, muskuļi. Kopš šī brīža bērns tikai aug lielāks savos izmēros, bet nekas jauns vairs viņā neveidojas. Viņš ir tāds pats cilvēks, kāds būs piedzimšanas brīdī, tikai krietni mazāks. Mazuļa garums aptuveni 9 cm, svars – vismaz 20 grami. Viņš izdara tveršanas kustības, rauc pieri, šķielē, smaida.

12.nedēļa:

Bērna galva ir liela – apmēram trešdaļa no ķermeņa garuma. Līdz šim ķermenis bija saliekts, tagad tas iztaisnojās, jo kaulaudi, arī ribas, strauji attīstās. Acis ir izveidojušās. Seja izskatās pēc jaundzimušā sejas. Bērnam ir liela piere, mazs, uzrauts deguns un izteikts zods. Nobriestot muskuļiem un nervu sistēmai, kustības kļūst aktīvākas un saskaņotākas, lūpas kustās, piere raucas grumbās un galva grozās – visas šīs kustības ir zīšanas refleksa sastāvdaļas. Labi redzamas nagu iedobītes un paši nagi, var saskatīt arī augošos matus. Attīstās ārējie dzimumorgāni, ar labu ultraskaņas aparātu jau var noteikt bērna dzimumu. Sirds pukst 110-160 reizes minūtē, turpina attīstīties asinsrites sistēma.

13.nedēļa:

Pārsteidzoši ātri turpina veidoties bērna nervu šūnas – vairāk nekā simts tūkstoši vienā minūtē. Bērna sejiņā sāk parādīties mīmika. Ja mazuļa rokas vai kājas pieskaras ķermenim, tas atbild ar nekoordinētiem grūdieniem.

14. nedēļa:

Mazulis strauji aug. Ķermenis kļuvis proporcionāls, kājas ir garākas par rokām, un galva vairs neizskatās tik milzīga. Bērna garums ir 10 -17 cm (mērot no galvas līdz dibenam), svars – 135- 180 gramiem. Veidojas krunkaina āda, aug nagi. Sākušas darboties aknas un aizkuņģa dziedzeris. Pamazām attīstās arī mazuļa plaušas. Viņš izdara pirmās elpošanas kustības.

15.nedēļa:

Veidojas saikne starp nerviem un muskulatūru, kas nepieciešama, lai varētu vingrināt locītavas. Mazulim sākt augt uzacis un skropstas, uz mēles attīstās garšas kārpiņas.

16.nedēļa:

Mazulis aptuveni 20 cm garš un vairāk kā 170 gramus smags. Viņš sāk pārbaudīt savas spējas – gan speršanu, gan tveršanu ar rokām, gan zīšanu. Daudzi

bērni zīž savus īkšķus, ar rokām satver nabas saiti. Bērns pat ir spējīgs mest kūleņus.

17.nedēļa:

Bērns ir aptuveni 25 cm garš un sver ap 340-500 gramiem. Viņš strauji pieņemas svarā un nobriest. Jau izveidojušies īpaši taukaudi, kas nodrošina pastāvīgu ķermeņa temperatūru. Mazulim aiz piena zobu aizmetņiem veidojās pastāvīgo zobu aizmetņi.

18.nedēļa:

Attīstoties auss ārējai formai, pilnveidojas mazuļa dzirde. Bērns uztver mammas balsi, sirdspukstus, vēdera darbības trokšņus. Seja kļūst vēl līdzīgāka cilvēka sejai. Mazulim ir gan mati, gan uzacis un skropstas. Plakstiņi ir aizvērti. Māte sajūt bērna kustības.

19.nedēļa:

Bērns tagad sver vismaz 540 gramu. Viņš brīvi kustās augļa ūdenī un spārdās diametrāli pretējās vietās. Meitenītei izveidojās visas olšūnas (5- 7miljoni). Krūšu dziedzeri redzami gan zēniem, gan meitenēm. Arvien cietāks kļūst mazuļa galvaskauss. Pamazam nobriest viņa smadzeņu šūnas, it īpaši tās, kas nepieciešamas domāšanai, atmiņai.

20.nedēļa:

Bērns ir apmēram 30-32 cm garš. Mazulim izveidojas savs dzīves ritms – aktivitātes periods mijās ar miegu.

21.nedēļa:

Bērns enerģiski kustas, reaģē uz pieskārieniem un apkārtējām skaņām.

22.nedēļa:

Bērns ļoti strauji aug, viņš ir 28-36 cm garš. Nostiprinās bērna kauli – tie kļūst lielāki. Rokām un kājām darbojas visi muskuļi, plaukstās var saskatīt līnijas. Dzimumorgāni iegūst formu. Bērns ir spējīgs izdzīvot ārpus mātes ķermeņa.

23.nedēļa:

Smadzenes aug arvien lielākas. Attīstās smadzeņu šūnas un nervi, tie kļūst aizvien komplicētāki. Zinātnieki pierādījuši, ka pat tik mazam bērnam var piemist spēja mācīties un atcerēties. Turpina attīstīties bronhi un plaušas, muskuļi nepārtraukti veic elpošanas kustības.

24.nedēļa:

Āda kļūst biezāka. Bērna nervu sistēma nostiprinās. Ap šo laiku mazulis pirmo reizi paver plakstiņus.

25-38.nedēļa:

Bērns turpina augt. Bērnam veidojas zemādas baltie tauki. Viņš strauji pieņemas svarā. 30. nedēļā bērns ir pilnībā attīstījies. Nākošajās nedēļās mazulis ieņem stāvokli, kādā viņš būs arī dzimšanas brīdī. Vidēja lieluma iznēsāts bērns ir 48-56 cm garš, sver 3000-4000 gramus.

Drīz mazulis atstās pazīstamo patvērumu un viņam būs vajadzīga mīlestība un rūpes.[7;8] Dzīves laikā cilvēks daudz ko iemācīsies, attīstīsies, izkops savas spējas un izturēšanās veidus, bet nekad viņš neizveidosies no kaut kā cita par cilvēku, jo viņš tas bija jau piedzimstot. Apaugļotas dzimumšūnas attīstības procesa gaitā nav kvalitatīva lēciena, nav pavērsiena, nav īpašas robežas, kas pirmscilvēku vai puscilvēku padarītu par cilvēku. Dzimšana nav robežlīnija. Dzimšanas diena ir tikai pārejas diena. Ķīnieši personas vecuma aprēķina no tās ieņemšanas brīža. Bērns nekad nav bijis tikai mātes daļa, tāpēc ka jau no paša sākuma viņam bija sava sirds un asinsrite. [3]