Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas audzēkņi mācās  veidot puzurus

Posted Atstāt komentāruPublicēts Traditions in Europe

Brigita Ektermane – latviešu zīmju pētniece, zintniece, māksliniece saka, ka “puzuri ir sakārtota, harmoniska Visuma simbols, kas enerģētiski labvēlīgi ietekmē vidi un cilvēkus, ar formu un zeltaino krāsu izsakot atdzimstošās gaismas ideju. Šādi palīdzot saulei tikt atpakaļ debesu kalnā. Puzuri transformē negatīvās emocijas, sakārto domas, veido aizsarglauku, simbolizē saikni ar Dievu. Tie rāda, ka ikkatra mazā pasaulīte veido lielo, jo arī mēs cilvēki, visa radība esam piesieti tādā kā enerģētiskā un dvēseliskā sudraba pavedienā, kas tiecas atpakaļ uz sākotni, uz debesīm”.

Gaidot Ziemassvētku gaismas atnākšanu un cenšoties vairot pozitīvo enerģiju, Erasmus + projekta ietvaros Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas 12.D klases audzēkņi apmeklēja Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja organizētās radošās darbnīcas, lai apgūtu senču mākslu veidot puzurus, muzeja speciālistu Silvijas Ivanovskas un Inetas Sparānes vadībā. 12.V klases audzēkņi izgatavotos puzurus piekarināja pie griestiem skolā.

Skaistie puzuri no salmiem, spalvām rotā skolas ēdamzāli, kas ir audzēkņu iecienītākā un iemīļotākā vieta.

JEPVĢ skolotāja Ināra Krusta

Panākumi volejbola sacensībās

Posted Atstāt komentāruPublicēts Jaunumi

5. decembrī Riebiņu vidusskolā norisinājās starpnovadu skolēnu sporta spēles volejbolā 2006.-2007.g. dzimušajām meitenēm un zēniem. Sacencībās piedalījās trīs meiteņu un četras zēnu komandas. Ģimnāzijas abas komandas izcīnīja godpilnās 1. vietas.
Meiteņu komandā spēlēja: Laine Līga Elste, Viktorija Ivanņikova, Enija Rumaka, Marta Jenaua, Valērija Zagrebajeva, Liāna Barovska un Rina Smane.
Zēnu sešinieks: Ričards Jakovļevs, Ēriks Kozeris, Dāvis Mūrnieks, Roberts Pastars, Eduards Podskočijs un Linards Vaivods.

Lai labi abām komandām spēlējas Latgales finālsacensībās Viļakā!

Aina Leikuce, sporta skolotāja

Preiļu robotikas kluba dalībniekiem teicami rezultāti pasaules lielākajās robotikas sacensībās `Robotex 2019`

Posted Atstāt komentāruPublicēts Jaunumi

No 2019. gada 29. novembra līdz 2. decembrim Preiļu robotikas kluba komanda piedalījās vienās no lielākajām robotikas sacensībām pasaulē `Robotex 2019`, kas jau 19. reizi notika Igaunijas galvaspilsētā Tallinā (Saku Suurhall sporta hallē). Kopā no daudzām pasaules valstīm sacensībās piedalījās vairāk kā 1000 dalībnieki. Preiļu robotikas kluba komandu, kuras vairāki dalībnieki pārstāv arī Robotu skolu, pārstāvēja Edīte Meikulāne, Solvita Ragauša, Rinalds Pākste, Dinārs Kemzāns, Matīss Buks, Aldis Buks, Armands Upenieks, Matīss Dambītis.
Galvenā sacensību diena mūsu komandai bija sestdiena, kurā dalībnieki startēja ar Mini sumo un Folkrace robotiem. Kad pagājušajā gadā mūsu dalībnieki uzvarēja šajās abās disciplīnās mēs domājām, ka labāk nevar būt, taču kļūdījāmies, jo šogad mūsu robotu būvētāji startēja vēl labāk!

Folkrace disciplīnā vecākajā grupā Matīss Buks un Aldis Buks ļoti spraigā sacensībā izcīnīja 1.vietu, atstājot vietu uz zemāka pjedestāla pakāpiena folkrace disciplīnas izgudrotājam no Zviedrijas, kurš ir vairākkārtējs Zviedrijas čempions. Līdz ar šo panākumu Matīss un Aldis ir kļuvuši par divkārtējiem Robotex čempioniem, uzvarot 2 gadus pēc kārtas!

Folkrace disciplīnā jaunākajā grupā Dinārs Kemzāns un Rinalds Pākste izcīnīja 2.vietu.

Mini sumo disciplīnā Matīss Buks un Armands Upenieks izcīnīja 1. un 2. vietu.

Matīss Dambītis, Armands Upenieks, Matīss Buks un Māris Bečs (PVĢ absolvents) ar Robotu skolas atbalstu sacensībās startēja ar Mega sumo robotiem, kur Matīsa Dambīša startētais robots izcīnīja godpilno, bet sāpīgo 4. vietu (līdzīgi kā pagājušajā gadā)! Uz goda pjedestāla liedza kāpt spēcīgā Megasumo izlase no Polijas.

Solvitas un Edītes folkrace robots priekšacīkstēs bija labākais, taču sacensību pusfināla braucieni diemžēl nebija pietiekami veiksmīgi, kas liedza ieņemt vietu finālā.

Pēc neoficiāla iegūto vietu apkopojuma mūsu komanda kopvērtējumā no visiem  ir 2. vietā no visiem dalībniekiem.

Prieks par sasniegtajiem rezultātiem un to, ka ģimnāzijas absolventi un Preiļu robotikas entuziasti Armands Upenieks, Matīss un Aldis Buki, Matīss Dambītis un Māris Bečs strādā vienotā komandā, lai ar panākumiem mūs patīkami pārsteigtu dažāda līmeņa sacensībās. Novēlam veiksmi nākamo robotu izstrādē, kā arī veiksmi Armandam Upeniekam un Mārim Bečam Japānas Mega sumo turnīrā, uz kuru Armands un Māris dosies jau pēc nedēļas! Mūsu izcilnieki pārstāvēs Latviju ar Robotu skolas atbalstu! Japānas sacensības ir prestižākās Mega Sumo sacensības pasaulē.

Trīs dienu garumā sacensībās guvām daudz un dažādus iespaidus. Lūk ko par piedzīvoto saka ģimnāzisti Edīte, Solvita, Rinalds, Dinārs:
“Lielākajai daļai no mums šāda veida sacensības bija pirmo reizi. Tā kā tās bija starptautiskās un vienas no lielākājām sacensībām, tad tas deva vēl lielāku uztraukumu, stresu, jo vajadzēja pārstāvēt Latviju. Tas radīja paliekošas un fantastiskas atmiņas. Visi komandas biedri atzīst, ka dalība sacensībās lika vairāk satuvināties, uzticēties viens otram, vēl vairāk sadraudzēties. Dalībnieki uzskata, ka sacensībās bija jātiek galā ar ļoti grūtām situācijām un jāizdomā ko darīt un kā rīkoties. Piedaloties sacensībās katrs redzēja nepilnības savos robotos un guva idejas jaunu robotu būvēšanai, un tagad tikai vajag kārtīgu degsmi un laiku ideju realizācijai. Komandai ļoti patika mini ekskursija “iRobot” un “Robotu skolā” Rīgā, kur varējām redzēt, kā tur tiek būvēti roboti. Dalībnieki apgalvo, ja būtu iespēja kaut ko mainīt neko nemainītu un, ja vajadzētu vēlreiz braukt – brauktu.”

Dalība sacensībās bija iespējama ar Preiļu novada domes un Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas finansiālu atbalstu.

Fotogelerija

Juris Erts, Preiļu robotikas kluba darba organizators

28. novembrī Preiļos un JEPVĢ viesojās Baltkrievijas robotikas komandu izlases dalībnieki

Posted Atstāt komentāruPublicēts Jaunumi

28.novembrī Preiļos viesojās Baltkrievijas robotikas komandu valsts izlases delegācija 50 cilvēku sastāvā, kas bija ceļā no Minskas uz Tallinu, lai no 29. novembra līdz 1. decembrim piedalītos vienās no lielākajām robotikas sacensībām pasaulē.

Vizītes sākumā delegācija tika uzņemta Preiļu novada domē, ciemiņiem tiekoties ar Preiļu novada domes otro vietnieci Klavdiju Zarāni, Preiļu Robotikas kluba vadītāju Juri Ertu, Preiļu 2. vidusskolas direktori Nadeždu Hļebņikovu un Preiļu Tūrisma un informācijas centra vadītāju Ivetu Šņepsti. Tikšanās laikā Jolanta Upeniece ar prezentācijas un video starpniecību viesus iepazīstināja ar Preiļu novadu, savukārt turpinājumā notika saruna par iespēju sadarbības līguma noslēgšanai starp Baltkrievijas asociāciju “Education for Future” un Preiļu novada pašvaldību. Uz tikšanos bija ieradies arī Alexander Khomich, asociācijas “Education for Future” vadītājs.

Preiļu Robotikas kluba vadītājs Juris Erts skaidro, ka sadarbības līgums būtu labs pamats Latvijas un Baltkrievijas valstu turpmākai ciešākai sadarbībai attiecībā uz bērnu iespējām izbraukt no Latvijas uz Baltkrieviju un otrādi, lai varētu piedalīties robotikas sacensībās.

“Mums ir doma ar iespējamo sadarbības līgumu vērsties Baltkrievijas konsulātā un uzsākt sarunu par atvieglotu vīzu formēšanu. Baltkrievijas puse ir atvērta savas pieredzes sniegšanai, viņiem ir liela pieredze un zināšanu bāze jaunāko bērnu apmācībā robotikas jomā (dažādi konstruktori, t.sk. Lego), bet tas, ko viņi vēlas iemācīties mūsu pusē, ir elektronika. Sadarbības līgums būtu abpusēji izdevīgs kopēja mērķa sasniegšanai – lai bērni abās valstīs iegūtu padziļinātākas zināšanas robotikas jomā”, vēsta J.Erts.

Vizītes turpinājumā delegācija viesojās Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijā. Skolas direktore Ligita Pauniņa un skolēnu parlamenta pārstāvji viesus iepazīstināja ar skolu. Ciemiņiem interesēja klātienē apskatīt skolu, kuras audzēkņiem ir spoži panākumi robotikas čempionātos. Kaimiņvalsts kolēģi bija pārsteigti ar mācību iestādes moderno aprīkojumu, izskanēja daudz jautājumu skolas direktorei, pedagogiem un skolēnu parlamenta pārstāvjiem. Īpaši interesi pedagogos piesaistīja elektroniskais mācību žurnāls.

Vizītes izskaņā viesi izteica pateicību par iespēju iepazīties ar viesmīlīgo Preiļu novadu un robotikas apmācības pieredzi ģimnāzijā, kā arī izteica vēlēšanos apmeklēt Preiļus vēlreiz ar iespēju paciemoties tūrisma objektos.

Jolanta Upeniece,
Preiļu novada domes mājaslapas satura redaktore

Arī Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijā ienāk Adventes laiks …

Posted Atstāt komentāruPublicēts Traditions in Europe

Kopš Latvijas neatkarības atgūšanas mūsu dzīvē ir ienākusi jauna tradīcija – Adventes vainaga sarūpēšana. Tas ir atgādinājums, ka līdz Ziemassvētkiem ir četras nedēļas. Advente – no latīņu vārda “advenire” nozīmē atnākšanu. Tādēļ šis laiks pirms Ziemassvētkiem ir gaidīšanas un klusuma laiks, kas mūs sagatavo mīļam, sen aizmirstam un pazaudētam brīnumam, kas mums no jauna gadu no gada jāatrod un jāsagaida.

Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas 9.klases audzēkņi, izmantojot Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja piedāvātās radošās darbnīcas, veidoja savu Adventes vainagu, lai piedalītos skolas Adventes vainagu izstādē.

Erasmus + projekta “Izglītība un tradīcijas Eiropā” ietvaros audzēkņi iepazinās ar tradicionālajām vainaga pīšanas un rotāšanas metodēm. Muzeja speciāliste Silvija Ivanovska pastāstīja un parādīja dažādus vainagu veidošanas paņēmienus. Izmantojot auduma lenti, dzijas, čiekurus un citus materiālus kopīgi tapa mūsu Adventes vainags.

Lai kluss, mīlš un svētīgs gaidīšanas laiks un brīnumu pilns Ziemassvētku laiks!

Ināra Krusta, JEPVĢ 9.D klases audzinātāja

Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzija uzsākusi darbu jaunā Eiropas Savienības Erasmus+ projektā “Ūdens”

Posted Atstāt komentāruPublicēts Water

Kvalitatīvs un pietiekams ūdens daudzums ir viens no cilvēka dzīvības un labas veselības priekšnosacījumiem, jo ūdens, gluži tāpat kā gaiss, nepieciešams dzīvības procesu uzturēšanai. Ūdens piesārņojums un ķīmisko vielu izmantošana ikdienā ir jautājumi, kas arvien vairāk satrauc iedzīvotājus mūsu tehnoloģiskajā laikmetā.

Eiropas Savienības līdzfinansētajā projektā Erasmus+ “Ūdens” ir iesaistījušās skolas no  Latvijas, Lietuvas, Vācijas, Francijas un Turcijas, lai 2 gadu garumā pētītu ūdens problēmas un meklētu risinājumus.

No 3.- 9.novembrim Stambulā, Turcijā, notika projekta koordinatoru pirmā tikšanās, lai iepazītos ar projektā izvirzītajiem mērķiem, uzdevumiem, saskaņotu darbību, sadalītu pienākumus un vienotos par turpmāko rīcību un tikšanās pasākumiem.

Pirmajā dienā katra valsts uzstājās ar prezentāciju, kurā iepazīstināja dalībniekus ar savu skolu, tās īstenotajām mācību programmām, projektiem, tradīcijām un ārpusstundu aktivitātēm. Projektā iesaistītās  partnerības skolas piedāvāja izstrādātus projekta logo zīmējumus. Ar lielāko balsu vairākumu par projekta logo tika izvēlēts Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas 9.klases audzēknes Nadīnas Stellas Ivdres  zīmētais logo.

Turcijas skolas – Habibler Anatolian Lisesi vadība uzņemot viesus iepazīstināja ar  skolu, mācību procesu, deva iespēju vērot stundas dažādos mācību priekšmetos. Skolotāji demonstrēja ūdens filtru izgatavošanu un ūdens filtrēšanu, kā arī deva uzdevumu pašiem praktiski darboties. Radošās darbnīcas ietvaros notika Ebru mākslas demonstrējumi un darbu veidošana ar marmora krāsām.

Vizītes laikā dalībniekiem bija iespēja iepazīties arī ar Stambulas kultūrvēsturiskajām vietām un skaisto pilsētu. Apmeklējām izslavēto Stambulas Zilo mošeju, kurā bija iespēja klātienē skatīt musulmaņu reliģisko kultūru. Svētās Sofijas katedrāle, kas mūsdienās nepieder nevienai ticībai vai reliģijai, ir muzejs, kur satiekas kristietība un islāms. Iekštelpas veidotas no mirdzošām bizantiešu mozaīkām un Korāna rindām elegantā arābu kaligrāfijā, un tajās apskatāmi musulmaņu dievnamiem raksturīgie minbārs un mihrābs. Pašlaik turpinās restaurācijas darbi.  Iespaidīgi bija aplūkot Justiniāna I laikā, 6.gs. celto pazemes ūdens krātuvi Basilica Cistern, kurā šobrīd norisinās restaurācijas darbi. Neaizmirstamu iespaidu radīja Topkapi pils , kas no 1465. līdz 1853. gadam bija Osmaņu impērijas administratīvais centrs. Pili 1459. gadā bija pavēlējis uzcelt sultāns Mehmeds II Iekarotājs un tās celtniecība tika pabeigta 1465. gadā. Tagad pils komplekss ir pārvērsts par muzeju, kas  ir osmaņu dārgumu glabātuve.

Neaizmirstams bija brauciens ar kuģīti pa Bosforu jūras šaurumu saulrietā, kura laikā varējām vērot Eiropas un Āzijas kontinentu robežas krastus un skaistās dabas ainavas. Izgaismotie  Bizantiešu cietokšņi un drupas liecināja par kādreizējo varenību un izsmalcinātību, kas glabā daudzas leģendas par senajiem valdniekiem un tur dzīvojošajām tautām.

Paldies projekta Erasmus + projekta Turcijas komandai par patīkamo uzņemšanu un darba grafika izstrādāšanu, kas ļāva iepazīties ar Stambulas pilsētas nozīmīgākajām vietām.

Nākošā projekta dalībnieku tikšanās notiks 2020.gada februārī Viļnā, Lietuvā, kurā piedalīsies ne tikai pedagogi, bet arī skolu audzēkņi, lai diskutētu par ūdens resursu saglabāšanu pasaulē.

Ināra Krusta, 
JEPVĢ vēstures un kulturoloģijas skolotāja

Ģimnāzijas skolotājas – mācīšanās konsultantes-ekspertes reģionā

Posted Atstāt komentāruPublicēts Jaunumi

Pirms vairāk nekā gada ģimnāzijas skolotājas Ineta Ivanova un Silvija Kivko uzsāka apmācību pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmā “Mācīšanās konsultantu-ekspertu sagatavošana reģiona vajadzībām”, kas noslēdzās ar atklāto stundu novadīšanu ģimnāzijas 9.D un 12.D klasēs šī gada 9.oktobrī. Stundas vēroja gan programmas pasniedzēji un citi dalībnieki, gan ģimnāzijas vadība. Mūsu kolēģu meistarība stundu sagatavošanā un novadīšanā tika atzinīgi novērtēta.

Novembrī skolotājas Ineta Ivanova un Silvija Kivko vadīja meistarklases citiem ģimnāzijas pedagogiem un iepazīstināja ar savu pieredzi efektīvas mācīšanās vadīšanā, dalījās pārdomās par stundas izstrādes gaitu, sniedza vērtīgus ieteikumus. Turpmāk arī reģiona pedagogiem ir iespēja gūt pieredzi un pilnveidot savu pedagoģisko kompetenci, konsultējoties ar mūsu kolēģēm.

Anita Lazdāne, direktores vietniece metodiskajā darbā

Tēvzemes nedēļas aktivitātes Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijā

Posted Atstāt komentāruPublicēts Jaunumi, Traditions in Europe

Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas saime apliecināja savu cieņu un mīlestību dzimtenei, organizējot un piedaloties Tēvzemes nedēļas pasākumos. Ikviens ģimnāzists, pedagogs, tehniskais darbinieks skolā izjuta šo tik nozīmīgo laiku Latvijai. Jau 11.novembrī Ģimnāzistu parlaments organizēja skolā konkursu ‘’Esi Lāčplēsis!’’, kurā klašu komandām vajadzēja sacensties gan fiziskajās aktivitātēs, gan erudīcijā, gan atjautībā. Sadarbībā ar Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju šajā dienā  8.klases skolēni apmeklēja Zemessardzes 35.bataljonu, kur iepazina karavīra profesiju. Savukārt vakarā, sveču un lāpu liesmām kvēlojot, kuplā skaitā tika apmeklēts pilsētas Lāpu gājiens. 14.novembrī skolotāja Ināra Krusta, Vija Caune un Natālija Pīzele organizēja erudīcijas konkursu 7.-9. klašu skolēniem ‘’Mana Latvija – Eiropas Savienības daļa’’, kurā jaunieši varēja pārbaudīt savas zināšanas par skolu, novadu, Latviju. Visas Tēvzemes nedēļas laikā ģimnāzistiem bija iespēja apmeklēt skolas bibliotēkā veidoto izstādi ‘’Grāmata Latvijai!’’, kur bibliotekāre Natālija Pīzele bija sagatavojusi interesantu un izglītojošu nodarbību.  15.novembra rīts  Ģimnāzistu parlamentam sākās ar Preiļu novada domes apmeklējumu, kurā Maija Paegle un Jolanta Upeniece iepazīstināja ar domes dažādajām funkcijām, profesijām, kuras ir nepieciešamas, lai nodrošinātu pašvaldības darbu. Šajā tikšanās reizē jaunieši tika mudināti iegūt labu izglītību un atgriezties dzimtajā novadā. Pacilātu svētku noskaņu radīja 15.novembrī ģimnāzijā izskanējušais, nu jau par skaistu tradīciju kļuvušais koncerts ‘’Mana dziesma Latvijai’’, kurš bija veltīts latviešu strēlniekiem. Katra klase izvēlējās sev atbilstošāko strēlnieku dziesmu un koncertā to izstāstīja kā vienotu strēlnieku stāstu par cīņām, sāpēm, mīlestību. Emocionāls un aizkustinošs brīdis koncertā bija kopdziesmas ‘’Pie Dieviņa gari galdi’’ dziedāšana. Liels prieks un gandarījums, ka projekta ‘’Latvijas Skolas soma’’ ietvaros ģimnāzijas 9.D,11.V,11.D, 12.V,12.D klasēm bija iespēja Preiļu KN noskatīties vēsturisko drāmu ‘’Dvēseļu putenis’’, kura radīja patiesu emocionālu piepildījumu šajā svētku laikā.

Ir aizritējusi notikumiem bagāta Tēvzemes nedēļa. Jātic, ka ģimnāzijā  patriotisms, pilsoniskā apziņa un dzimtenes mīlestība būs aktuāla ne tikai svētkos, bet arī ikdienā, jo ikviens mēs varam attiecināt uz sevi O.Vācieša teikto: “Tu esi Latvija!’’

Ingūna Patmalniece, direktores vietniece audzināšanas jomā