Projekta “Arī zem sniega zied rozes” prezentācija

2016. gada 6. oktobrī Preiļu Valsts ģimnāzijā notika Preiļu novada represēto biedrības projekta „Arī zem sniega zied rozes” diskusija, kurā jauniešiem tika dota iespēja nedaudz ieskatīties notikumos pirms 67 un 75 gadiem, kad Latvijā notika masveida deportācijas. Diskusiju vadīja PVĢ audzēkņi Santa Jukša, Lauma Tumašova, Ilgmārs Rubīns, Kristiāna Skutele un Eduards Lipiniks. Pasākumā piedalījās Preiļu Valsts ģimnāzijas un Preiļu 2.vidusskolas jaunieši, kā arī diskusiju kuplināja represēto kluba biedri un interesenti. Atmiņās par dzīvi izsūtījumā, kurš aizsākās 1949. gada 25.martā, dalījās represētās Dzidra Preise un Natālija Rubīne. Viņas cienāja jauniešus ar „ļepjoškām” un citiem ēdieniem, ko savulaik gatavoja izsūtījumā Sibīrijā.  Jaunieši lasīja projekta ietvaros pierakstītās atmiņas un skatījās fotogrāfijas.  Noskatījās fragmentus no filmas „Ilgais ceļš kāpās” un salīdzināja filmā atainoto ar cietušo atmiņām.

Nobeigumā tika nolasīts 1941.gada14.jūnijā izsūtītās Ritas dz.Vārnas novēlējums:
„Neatgriezeniski ir pagājis laiks
vairāku gadu desmitu garumā…
Neskumsim!
Lai laika avotos
Tu neizsīksti,
Lai esi tā kā mežezers ar vien,
Kas viļņu dziesmai dāvā šūpļa līksti,
Bet sevī ūdensrozes sirdī sien.”

Ināra Krusta, vēstures skolotāja